اخبار

تور آموزشی چشمه های پلکانی باداب سورت

مسیر سمنان – ساری
تاریخ: پنج شنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه)
زمان شروع و پایان بازدید: ساعت ۱۴ روز پنج شنبه تا پایان روز جمعه(زمان اتمام بازدید تقریبی می باشد)
شرایط حضور: لباس و کفش مناسب برای پیاده روی
خدمات: وسیله نقلیه – راهنمای سفر – اقامت در خانه فرهنگیان شهمیرزاد – صبحانه و ناهار روز جمعه – ۳ میان وعده – بیمه مسافرتی
هزینه حضور: ۵۵ هزار تومان(این مبلغ با ۱۰ هزار تومان نوسان در نظر گرفته شده است)
مسئولین برگزار کننده بازدید: انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان قزوین به همکاری آکادمی هتلداری و گردشگری میزبان

دوستانی که تمایل به حضور در این برنامه دارند می تواند مبلغ در نظر گرفته شده را به شماره کارت ۵۸۹۲۱۰۱۰۳۹۹۰۷۶۲۷ نزد بانک سپه به نام آرمین آچاک واریز نمایند.
نکات قابل توجه:
۱٫ثبت نام کنندگان حتماً باید عضو انجمن صنفی قزوین و یا دانشجوی دوره اکوتور لیدر آکادمی میزبان باشند.
۲٫به دلیل ظرفیت محدود در این بازدید، تنها از کسانی که ثبت نام خود را تا ۱۲ ظهر روز سه شنبه قطعی می نمایند دعوت بعمل خواهد آمد.
۳٫قبل از واریز وجه با شماره تماس ۰۹۳۶۳۷۶۵۹۷۶ آرمین آچاک هماهنگ نمایند.

ضمناً اهداف بازدید به شرح زیر می باشد:
۱٫آشنایی راهنمایان گردشگری با مسیرهای بازدید از شهر سمنان و چشمه های باداب سورت
۲٫آشنایی با فن راهنمایی تور در برنامه هایی از این قبیل
و …
unnamed

unnamed (1)

اطلاعات بیشتر:
چشمه‌ی آب شور باداب سورت چشمه‌ی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه در سال ۱۳۸۷ به عنوان دوّمین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمه‌ی آب شور جهان بوده است . چشمۀ سورت نام خود را از روستایی کهن به نام سورت که بقایایش در آن نزدیکی همچنان پا بر جا می‌باشد، وام گرفته است.
این چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده‌ای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.
این باداب، شامل دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

Tags:

یک دیدگاه to “تور آموزشی چشمه های پلکانی باداب سورت”

  1. درود
    بهتون خوش بگذره صد حیف که نشد همراهتان باشم.
    منتظر مطالعه سفرنامه این تور هستم.

نظری ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های مورد نیاز علامتگذاری شده اند *


*