اخبار

سفر به برزیل؛ تعبیر بدِ یک خواب خوب

ژوئن 24, 2014 توسط ۰ نظر رسانه های خبری

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – هنگامی که ایران در آخرین دیدار مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ توانست با یک گل کره جنوبی را شکست دهد و حضور خود در برزیل را صد در صد کند، خواب خوب و شیرین سفر به برزیل برای تشویق تیم ملی نیز شکل گرفت.

اما این خواب خوب معبران بسیاری داشت چنانکه از یک سو فدراسیون فوتبال خود را متولی اعزام گردشگران ایرانی به برزیل می‌دانست و از دیگر سو سازمان میراث و گردشگری متولی اصلی این امر در کشور است.

فدراسیون فوتبال با استناد برآنکه فیفا می‌گوید ، باید فدراسیون‌ها یک تور را برای کارهای اعزام مسافران آن کشور معرفی کنند، آژانس «تعطیلات رویایی» را به عنوان آژانس مربوطه به فیفا معرفی کرد. تا این آژانس خواب خوبی را برای مسافران برزیل تدارک ببیند.

تعطیلاتی که رویایی نبود
بر اساس توافق فدراسیون فوتبال آژانس مسافرتی تعطیلات رویایی مسوول اعزام تماشاگران ایرانی به برزیل برای همراهی در جام‌جهانی شد. این آژانس مسافرتی خدمات سفر به برزیل را در دو بسته تور با دو قیمت ۴۳میلیون و ۳۰۰هزار تومان و ۲۹میلیون و ۳۰۰هزار تومان برای فروش معرفی کرد.

هزینه‌ این تورها، آن‌طور که در اطلاعیه‌ فدراسیون آمد، شامل اقامت در سه شهر میزبان و حمل ‌ونقل درون‌ شهری و همچنین بلیت هواپیما بود. در این میان، سازمان میراث و گردشگری نیز فراخوانی برای معرفی آژانس‌های اعزام به برزیل داده‌بود که در نهایت ۷ آژانس گزینه‌های مورد نظر سازمان را دارا بودند و توانستند تاییدیه اعزام مسافران به برزیل را بگیرند.

«هومر برقانی» نماینده شرکت آژانسداران برزیل در ایران با اشاره به آنکه ۱۰ تا ۱۵ آژانس در ایران به صورت تخصصی تور برزیل برگزار می‌کنند درخصوص تورهای جام جهانی برزیل به خبرنگار CHN گفت: «تیپ آژانس‌ّهایی که در طول سال و برای تعطیلات خاص تور برزیل برگزار می‌کنند با تیپ آژانسهایی که این روزها نامشان در زمره برگزار کنندگان تور جام جهانی برزیل است متفاوت است و به جرات می‌توان گفت از بین ۵ آژانس معرفی شده تنها یک یا دو آژانس با برگزاری تور برزیل آشنایی دارند.»

به گفته او، قیمت بالای تورهای جام جهانی برزیل یکی از دلایل ورود نکردن آژانس‌های متخصص در حوزه تور برزیل است چراکه تور برزیل در طول سال حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان فروخته می‌شود اما این قیمت به دلیل افزایش‌هایی که در جام جهانی شاهد بودیم از ۳۰ میلیون آغاز و گاه به ۴۰ یا ۴۵ میلیون تومان نیز رسیده است.

کیفیت های گردشگری زیر خط استاندارد
برقانی کیفیت پایین هتل‌های برزیل را یکی دیگر از دلایل ورود نکردن آژانسهای متخصص در این حوزه عنوان کرد و گفت: «هنگامی که مسافر ۳۰ تا ۷۰ میلیون تومان برای سفر خود هزینه می‌کند توقع دریافت خدمات ویژه و درخوری را دارد این درحالی است که درجه هتل‌های برزیل یک و نیم ستاره از استانداردهای جهانی پایین‌تر است. به طور مثال از هتل ۴ ستاره برزیل می‌توان در حد یک هتل دو ستاره تاپ انتظار داشت.»

به گزارش CHN ، این درحالی است که اتاق ۳ ستاره با قیمت ۱۲۰۰ یورو فروخته شده‌است بدون آنکه اطلاعاتی کامل و دقیق درخصوص هتل و ضعیت آن در اختیار مسافر قرار داده‌شود. در واقع مسافران در بسیاری از موارد بدون اطلاع قبلی از وضعیت و شرایط هتل به برزیل سفر کرده‌اند.

این فعال گردشگری، سرمایه گذاری کلان آژانس‌های برگزار کننده تور جام جهانی را یکی از عوامل عنوان نکردن بخشی از اطلاعات به مسافران دانست و یادآور شد: «هنگامی که برای برگزاری تور برای گروه ۳۰ نفره حدود یک میلیارد تومان هزینه نیاز است، آژانسدار تنها در صدد فروش بسته‌های سفر خود بر خواهد آمد و این امر در شرایطی انجام می‌شود که جزییات سفر در اختیار مسافران قرار نمی‌گیرد.»

به گفته برقانی، در تورهای جام جهانی برزیل شاهد آن بودیم که برخی از نارضایتی‌های مسافران به دلیل دوربودن هتل‌هایشان از مرکز شهر بوده چراکه برخی از این هتل‌ها ۱۱۰ یا ۴۵ کیلومتر از مرکز شهر فاصله داشتند اما این اطلاعات قبل از سفر در اختیار مسافر قرار داده نشده‌است. چراکه تنها قصد فروش بسته‌های تور بوده‌است نه آگاهی دادن به مسافران.

او با طرح سئوالاتی درخصوص دارا بودن تجربه برگزاری تور برزیل توسط آژانسهای معرفی شده از سوی سازمان میراث و گردشگری گفت: «آیا این آژانسها به شرایط و وضعیت برزیل آگاه هستند؟ آیا از مسیرها و وسایل نقلیه مورد نیاز برای جابه‌جایی مسافران ایرانی برای رسیدن به استادیوم‌های محل برگزاری بازی‌ها مطلع هستند؟ آیا راهنمایان مسلط به زبان پرتقالی با گروه‌ها همراه هستند؟ »

برقانی افزود: «شنیده شده‌است که گروهی ۱۰۰ نفره با تنها یک راهنما به برزیل فرستاده شده‌اند. این درحالی است که هر مسافر ایرانی نماینده‌ای از ایران در برزیل خواهد بود واگر مشکلی برای او پیش آید برای همه ایرانی‌هاست.»

رویاها تبدیل به کابوس شد
در چنین شرایطی است که سخنگوی سابق وزارت خارجه ایران و عضو ستاد پشتیبانی از تیم ملی در جام جهانی در حاشیه ضیافت شام سفیر ایران در برزیل در جمع خبرنگاران درباره انتقاد ایرانی‌های سفر کرده به برزیل از تورهای مسافرتی خبرداده‌ و گفته‌است: «ما این مساله را پیش‌بینی کرده بودیم. در جلسات متعدد نظرمان را به صورت مکتوب اعلام کردیم که باید یک مجموعه بزرگ و قوی به صورت یک پارچه با قیمت مناسب ایرانی‌های علاقه‌مند را به برزیل بیاورد اما متاسفانه این مساله عملی نشد. »

او افزود: «تعداد زیادی از مردم ناراحت هستند و متاسفانه در طول این سفر اذیت شدند. اگر سفارتخانه نبود معلوم نبود چه بلایی سر این افراد می آمد. متاسفم دستگاهی که متولی این کار بود این مساله را ساده دید. به اعتقاد من این دستگاه با ساده دیدن موضوع مشکلات بسیار زیادی را برای ایرانی‌ها به وجود آورد.»

این مسئول ادامه داد: «این موضع لطمات زیادی را به هموطنانمان وارد کرد. من در این مدت با کسانی برخورد کرده‌ام که تا ۶۰ میلیون تومان برای سفر به برزیل پول پرداخت کرده‌اند و متاسفانه در اینجا سردرگم هستند. ما پیش از این برای جلوگیری از این اتفاق تفاهم‌نامه خوبی را آماده کرده بودیم و حتی آقای کفاشیان هم آن را امضا کرد تا این تورها به مجموعه بزرگی داده شود اما موضوع به یک باره منحرف شد.»

متولی اصلی گردشگری خودرا مبرا دانست
البته «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری کشور در چنین شرایطی در مصاحبه‌ خود با رسانه‌ّها از جلساتی که با فدراسیون فوتبال برگزار کرده‌ و گوشزدهایی که در این خصوص داشتند خبر داده‌ و گفته‌ است: «کسانی که از طریق این دفتر رسمی به برزیل رفته‌اند و اکنون شکایت دارند، باید به فدراسیون فوتبال که این آژانس را انتخاب کرده مراجعه کنند؛ اما در مرحله فنی و در صورت اعلام شکایت از طرف مسافران، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حتما وارد عمل خواهد شد. »

اینگونه است که خواب خوب برزیل با تعبیرهای بدی که به همراه دارد برای مسافران برزیل تبدیل به کابوس شده‌است.

مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تبریک موفقیت های ورزشی در روزهای گذشته ، در پاسخ به برخی اظهار نظرهای غیر واقعی در خصوص روند تنظیم تورهای مربوط به جام جهانی اطلاعیه ای صادر کرد که در آن با عنوان کردن نکاتی از جمله طرح پیشنهاد تشکیل ستاد هماهنگی جام جهانی، تاکید بر انحصاری نکردن برگزاری تورهای جام جهانی و مبادرت به تنظیم صورت جلسه‌ای با امضای همه مدیران دفاتر خدمات مسافرتی برگزار کننده تورهای جام جهانی و توجه به ضرورت رعایت کامل موازین ج.ا.ایران و در عین حال اجرای تعهدات مندرج در قرارداد منعقده با مسافران را خود را به نوعی از مسائل بوجود آمده مبرا دانست.

البته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در واقع متولی مستقیم رسیدگی به وضیعت تورهای گردشگری حال چه در رویدادی چون جام جهانی یا غیر از آن است بارها اعلام کرده که طبق روال معمول خود تا اعلام رسمی شکایت نشود، اقدامی نمی‌کند، یعنی اگر کلاهبرداری شود، همان‌طور که سفیر ایران در برزیل درباره‌ قیمت‌ها گفته یا اگر کاستی خدمات اتفاق بیفتد، این سازمان تا شکایتی را دریافت نکند، وارد عمل نمی‌شود. اینگونه است که مسافران ایرانی دربرزیل سردرگم خواب خوبی شده‌اند که معبران بدی دارد.

به گزارش CHN، حال که در تجربه برگزاری تورهای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با تعبیر بد یک خواب خوب روبه‌ٰرو شدیم زمان آن رسیده که مسئولان گردشگری تلنگری هرچند کوچک به خود بزنند و بر تخصص گرایی که همواه وعده آنرا می‌دهند به صورت عملیاتی تاکید کنند نه آنکه تنها در حرف به آن بپردازند.

معاون گردشگری کشور که از همان نخستین روز حضور خود در این سمت از بازنگری‌های پیاپی و ایجاد تعامل و هماهنگی بین ارگان‌ها و سازمان‌ّهای مرتبط با گردشگری خبر می‌داد امروز و در چنین شرایطی گفته‌است: « قطعا آن‌هایی که برای خرید تور به آن دفتر مراجعه کردند، به رأی فدراسیون فوتبال اعتماد داشتند. حال همان مجموعه باید به اعتماد مردم پاسخ بدهد.»بازیگران-ایرانی-no4683

Tags:

بدون پاسخ به “سفر به برزیل؛ تعبیر بدِ یک خواب خوب

نظری ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های مورد نیاز علامتگذاری شده اند *


*